Özlem Altıparmak

1999 yılından beri İzmir Barosu’na kayıtlı olarak avukatlık yapan Özlem ALTIPARMAK, lise öğrenimini İzmir Bornova Anadolu Lisesi’nde, üniversite öğrenimini ise Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlamıştır. Hukuk Fakültesini bitirmesinin ardından Ege Üniversitesi Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisansa başlamış ve insan hakları, kadın, toplumsal cinsiyet, engelli hakları, çevre hukuku, iklim adaleti ve adalete erişim alanındaki pek çok proje ve eğitim programında danışman ve eğitimci olarak yer almıştır.

1999-2003 yılları arasında, sırasıyla Vakıflar Bankası Ege Bölge Hukuk Müşavirliği’nde ve Yaşar Holding A.Ş. bünyesinde kadrolu avukat olarak görev yapmıştır. 2003 yılından itibaren serbest avukat olarak çalışmaya başlayan Av. Özlem ALTIPARMAK, 2006-2010 yılları arasında Uluslararası Ceza Mahkemesi Koalisyonu Koordinatörlüğü ve Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şube Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

2010-2017 yılları arasında merkezi İsveç’te bulunan Raoul Wallenberg İnsan Hakları ve İnsancıl Hukuk Enstitüsü’nde Kıdemli Program Sorumlusu olarak çalışmış ve bu program kapsamında Türkiye’de avukat, hakim, savcı, polis ve akademisyenlere yönelik insan hakları eğitimi ve araştırmalarının güçlendirilmesi faaliyetlerinin koordinasyonunu sağlamıştır. İzmir Barosu Kent ve Çevre Komisyonu üyesidir. Doğa Derneği hukuk danışmanı ve Ankara Üniversitesi İklim ve Ekokırım Hukuk Kliniği koordinatörüdür. Aynı zamanda Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women Türkiye) tarafından yürütülen ‘Toplumsal Cinsiyete Duyarlı İklim Değişikliği Eylemi ve Afet Riskini Azaltma Sivil Toplum Kapasite Geliştirme Programı’ kapsamında ulusal uzman olarak görev yapmaktadır.

Çok iyi derecede İngilizce ve orta düzeyde Almanca bilmektedir.