Erkan İbiş

30 Mart 1958’de Trabzon’da doğan Prof. Dr. Erkan İbiş, ilk, orta ve lise öğrenimini Trabzon’da tamamladı. 1982 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Prof. Dr. Erkan İbiş, akademik kariyerine 1985 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Nükleer Tıp Anabilim Dalında araştırma görevlisi olarak başladı. 1987 yılında SSCB’de yer alan International Atomic Energy Agency (IAEA) tarafından Moskova, St Petersburg ve Kiev de verilen “Radyasyondan Korunma” eğitimine katılan Prof. Dr. Erkan İbiş, 1990-1991 yılları arasında Wisconsin Üniversitesi, Milwaukee Eğitim Hastanesinde, Nükleer Tıp ve Tıbbi Fizik birimlerinde araştırmacı olarak çalıştı.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Ana Bilim Dalından 1991 yılında ‘Doçent’ ve 1997 yılında ‘Profesör’ unvanını alan İbiş, 1994-2005 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi Başhekim Yardımcılığı, ardından sırasıyla Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi Başhekimliği, Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı Başkanlığı, Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı Başkanlığı ve Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevlerini yaptı.

Rektör Yardımcılığı görevinin ardından Ankara Üniversitesi Rektörü olan Prof. Dr. Erkan İbiş, 2012-2020 yılları arasında iki dönem Ankara Üniversitesi Rektörlüğü görevini üstlendi. Kariyeri boyunca uluslararası alanda çok sayıda konferans, çalıştay, kongre, kurs, akademik iş birliği ve uluslararası rektör toplantılarına katılan Prof. Dr. Erkan İbiş, kariyeri boyunca gösterdiği başarılarla; Romanya Devleti tarafından tevdi edilen “Romanya Devlet Nişanı (Award of Merit)”, İtalyan Cumhurbaşkanı tarafından tevdi edilen “İtalya Devlet Nişanı (Commendatore)” ve Macaristan Cumhurbaşkanı tarafından tevdi edilen “Macaristan Devlet Nişanına (Magyar Erdemrend Tisztikeresztje)” layık görüldü.

SCI/SCI expanded dergilerde yayınlanmış 50’nin üzerinde makalesi, olan ve ISI Web of SCI H index’i 12 olan Prof. Dr. Erkan İbiş, ulusal çapta verilen birçok ödül ve beratın da sahibidir. 1975-1982 yılları arasında lisans eğitimi devam ederken TÜBİTAK Bilim Adamı Karşılıksız Bursu alan Prof. Dr. Erkan İbiş, ilerleyen dönemlerde TÜBİTAK Behçet Hastalığı Araştırma Ödülü, Kızılcahamam Belediyesi “Fahri Hemşerilik” beratı, Ankara Sivil Toplum Kuruluşları Platformu “Sivil Toplum Dostu” beratı, Beypazarı Belediyesi “Fahri Hemşerilik” beratı, Ankara Gazeteciler ve Yazarlar Derneği tarafından verilen “Ankara’ya Değer Katanlar” ödülü ve Ankara Sivil Toplum Kuruluşları Platformu “Sivil Toplum Gönüllüsü” beratı gibi birçok ödüle layık görüldü.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkan Danışmanlığı yanı sıra Üniversiteler Arası Kurul (ÜAK) Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Yönetim Kurulu Üyeliği,

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Danışma Kurulu Üyeliği, Üniversite Sporları Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği, Ankara Üniversitesi Koleji Yönetim Kurulu Başkanlığı, Ankara Üniversiteliler Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, Türk Amerikan Derneği (TAD, TAA) Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği, Türkiye Nükleer Tıp Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, Ankara Kent Konseyi Üyeliği, Başkent Ankara Platformu Üyeliği, Üniversite İş Dünyası İş birliği Platformu (ÜNİDİP) Eş Başkanlığı, Türkiye Üniversite Hastaneleri Birliği Başkanlığı, Türk-Rus Toplumsal Forumu Eğitim Bilim Komitesi Eş Başkanlığı ve Ankara Üniversitesi Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunmuş olan Prof. Dr. Erkan İbiş, halen Kamu Görevlileri Etik Kurul ve Sağlık Bakanlığı Tıpta Uzmanlık Kurulu (TUK) Üyeliklerini sürdürmektedir.

TÜBİTAK Turkish Journal of Medical Sciences ve Ankara Üniversitesi Journal of Nuclear Sciences’de editörlük görevi üstlenen Prof. Dr. Erkan İbiş, TÜBİTAK Turkish Journal of Medical Sciences Yayın Kurulu Üyeliği, Türkiye Klinikleri Tıp Bilimleri Yayın Kurulu Üyeliği, Molecular Imaging and Radionuclide Therapy Yayın Kurulu Üyeliği ve Yükseköğretim ve Bilim Dergisi Yayın Kurulu Üyeliği yaptı. 10 Ocak 2022’de İstinye Üniversitesi Rektörlüğüne vekaleten atanan Prof. Dr. Erkan İbiş, 22 Temmuz 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı’nın 399 numaralı kararı ile Rektörlük görevine asaleten atanmıştır. Prof. Dr. Erkan İbiş, evli ve iki çocuk babasıdır.